Yurt Dışı Eğitim Danışmanı Nedir?

Yurt Dışı Eğitim Danışmanı Nedir?

Yurt Dışı Eğitim Danışmanı Nedir?Yurt dışı eğitim danışmanlığı yapan kişiler; kendi ülkesinin dışındadil, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi almak isteyen öğrencileri en doğru şekilde yönlendirerek hedeflerine ulaşmalarını sağlayan uzmanlardır. Bu uzmanlar alanında yetkin ve donanımlı kişilerdir. Bunun yanı sıra hizmet verdikleri öğrencilerin yurt dışı sürecinde her an yanlarında olup her türlü sorunlarını çözebilmektedirler. Günümüz koşullarında eğitimin kalitesi fazlasıyla önem arz ettiği için böylesine hayati bir karar vermeden önce mutlaka profesyonellerle irtibata geçilmelidir.

Yurt dışı eğitim danışmanlarının birtakım görevleri bulunmaktadır. Bunlar:

  1. En Doğru Ülkeyi ve Şehri Seçmek:Yurt dışında okumak istemesine rağmen kafasında herhangi bir ülke bulunmayan veya kendi standardı dışında bir ülkeye gitmek isteyen öğrencileren doğru şekilde yönlendirilmelidir. Danışmanlar tarafından öğrencinin kişisel istekleri, ilgi alanları, iklim tercihleri ve yaşam tarzı dikkate alınarak çeşitli alternatifler belirlenmeli; ayrıca konaklama imkanlarının öğrenciye uyup uymadığı noktasında da birçok araştırma yapılmalıdır. Bu sayede öğrencinin gittiği yerdeki hayatına hızlı bir şekilde adapte olması kolaylaşacaktır.
  2. En Uygun Okulu Belirlemek:Ülkeyi ve şehri seçtikten sonra ikinci aşama olarak en uygun okulun belirlenmesi gerekmektedir. Öğrencinin başarı durumu, kariyer hedefi, yetenekleri ve hobileri gibi etkenler göz önünde bulundurulmalıdır.  Bunun yanı sıra yurt dışında sertifika veya üniversite eğitimi almak isteyen öğrenci; yabancı dilinin yeterli olup olmadığı, hangi yabancı dil seviye tespit ve akademik yeterlilik sınavlarına girmesi gerektiği konularında bilgilendirilmelidir. Bu sınavlarla alakalı başvuru süreci, prosedür ve hazırlık aşamasına kadar birçok konuda öğrenciye destek olmak yine yurtdışı eğitim danışmanlarının görevi kapsamındadır.Keza tercih edilecek olan okulun öğrencinin bütçesineuyma gerekliliği de vardır.Fiyatlardetaylıca incelenip karşılaştırılaraken uygun okul seçilmeli, resmî yazışmalar danışmanlar tarafından bizzat yürütülmelidir.
  3. Burs Programları Hakkında Bilgilendirmek:Yurt dışında yer alan pek çok okul özellikle başarılı ve yetenekli öğrenciler için çeşitli burs programları açmaktadır. Danışmanların bu programları sıkı bir şekilde takip edip kendilerine başvuran öğrencileri en doğru ve en kolay kabul edilebilecekleri yere yönlendirmeleri oldukça önemlidir. Günümüz şartlarındaki ekonomik koşulların yetersizliği düşünüldüğünde belki de öğrenciler adına en mühim nokta olarak burası görülmektedir.
  4. Vize Başvuru Sürecinde Destek Olmak:Ülkelerin sürekli değişmekte olan siyasi, ekonomik ve demografik yapıları sebebiyle vize prosedürlerinin de sık sık farklılık gösterdiği bilinen bir gerçektir. Bu nedenle yurt dışı eğitim danışmanları ilgili ülkelerin güncel isteklerini öğrenerek resmî evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmasını sağlamakla yükümlüdür. Eksik veya yanlış bir evrak, uzun uğraşlar sonucu belirli bir kademeye getirilen hazırlık sürecini topyekün yok etmek demektir. Dolayısıyla vize başvurusunun reddedilmemesi adına titiz bir çalışma yürütmek elzemdir.
  5. Yolculuk Öncesi ve Sonrası İşlemlerde Yardımcı Olmak:  Danışmanlar, öğrencinin yolculuk sırasında yanına alması gereken evrakları, giysileri ve hatta bavulun kaybedilmesi durumunda izlenecek olan prosedürleribile net bir şekilde anlatmalıdırlar. Bununla birlikteöğrenci eğitim göreceği ülkeye vardığında yapması gereken yasal işlemler ve kalacağı yere gidebilmek için kullanması gereken ulaşım araçları gibi konularda da yine danışman tarafından bilgilendirilmelidir. Herhangi bir problem yaşaması halinde ise öğrenci hemen danışmanla iletişime geçebilmelidir. Nitekim yurt dışı eğitim danışmanlarının saat farkı gözetmeksizin her an ulaşılabilir olması çok önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Sorun

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak iletişim. kurabilirsiniz. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.