İş Kazası Tazminat Davası

İş Kazası Tazminat Davası

İş Kazası Tazminat Davasıİş Kazası Nedeniyle Oluşan Tazminat Davası: Bir işçinin iş yerinde veya işini yaparken iş ilişkisi çerçevesinde başına gelen iş kazasından ötürü kendisinin, kendisi vefat etmişse eğer ailesinin işverenden tazminat isteme hakkı bulunmaktadır.

  • İşçinin, işverene ait olan iş yerinde yaşadığı bütün kazalar iş kazası olarak adlandırılmaktadır. Hatta Yargıtay’a göre iş yerinde kalp krizi geçirmek bile bu minvalde değerlendirilmiştir.
  • İşçi, işveren ya da şirket tarafından kendisine tahsis edilen araçla işin yapıldığı yere giderken veya iş yerine dönerken kaza yaparsaiş kazası geçirmiş sayılır. Ayrıca işçi işveren tarafından iş yeri haricinde bir yere gönderilirse, orada gerçekleşen talihsiz olaylar da iş kazası kapsamına girmektedir.
  • İşçi, işverenin yürüttüğü bir işte kendi hesabına çalışıyor olsa dahi başına bir şey gelmesi durumunda iş kazası adı altında tazminat davası açabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bize Sorun

Bizi arayarak veya aşağıdaki formu doldurarak iletişim. kurabilirsiniz. Tüm sorularınızı iş günlerinde 24 saat içinde yanıtlamaya çalışıyoruz.